2025-143-7
Vedoucí práce: Mgr. Michal Kolář, Ph.D.
Konzultant: Mgr. Lenka Doubravská, Ph.D. (Katedra buněčné biologie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova, lenka.doubravska@natur.cuni.cz, +420 221 951 779)
Fosfoinositidy jsou důležité minoritní membránové lipidy, které ovlivňují buněčný transport. Jejich dynamika je regulována řadou kináz a fosfatáz, mezi které patří i myotubulariny (MTMR, myotubularin related protein). Tyto fosfoinositidové fosfatázy využívají jako substrát PI3P a PI(3,5)P2 a ovlivňují tak nejen pohyb buněčných váčků, ale také autofágii či makropinocytózu. Mutace některých myotubularinů vedou k závažným chorobám postihujícím kosterní svalstvo a periferní nervy (myotubulární myopatie, Charcot-Marie-Tooth syndrom). Rodina myotubularinů zahrnuje 15 enzymů, které se dělí na aktivní fosfoinositidové fosfatázy a tzv. mrtvé fosfatázy. Ty sice ztratily schopnost defosforylovat substrát, zato ale váží své aktivní partnery a potencují je. Mohou je též stabilizovat a ovlivňovat jejich lokalizaci v buňce. Jeden neaktivní myotubularin zpravidla interaguje s více aktivními partnery v rámci jedné podrodiny.
Všechny myotubulariny se vyskytují ve dvou a více isoformách. Cílem této práce je vyhledat a analyzovat tkáňovou případně buněčnou expresi jednotlivých isoforem všech členů myotubularinové rodiny pomocí vhodných databází.
Místo řešení: Ústav informatiky a chemie (143)