2025-105-11

Příprava sorbentů pro odstranění toxických látek z vod

Vedoucí práce: doc. Miloslav Lhotka

Použití jílů jako selektivních adsorbentů pro odstranění nebezpečných látek je velice efektivní a účinné. Práce je zaměřena na přípravu vysoce účinných sorbentů z kaolinu. Přírodní kaolin bude tepelně upravován na metakaolin a následně modifikován a rehydroxylován při různých teplotách na vysoce porézní sorbent. Tento sorbent bude charakterizován pomocí RTG difrakce, IČ spektrometrie, měření specifického povrchu a distribuce pórů. Na připravených materiálech pak bude provedena sorpce vybraných iontů.

Student provede literární rešerši rehydroxylace kaolinu a na základě zjištěných poznatků vyrobí vysoce porezní modifikované sorbenty při různých teplotách. Tyto sorbenty pak budou charakterizovány pomocí vybraných analytických metod. Účinnost vyrobených sorbentů bude odzkoušena na modelových arzenových vodách.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)