2025-105-15

Zachytávání oxidu uhličitého na biocharech v závislosti na teplotě

Vedoucí práce: doc. Miloslav Lhotka

Biochar je vysoce porézní materiál, tvořený převážně uhlíkem. Vyrábí se pyrolýzou z různých materiálů organického původu, např. z biomasy nebo různých dřevin. Cílem práce bude stanovit texturní parametry (specifický povrch, distribuce pórů a skutečná hustota) biocharů vyrobených z různých organických látek za různých teplot a následně určit adsorpční izotermy oxidu uhličitého v závislosti na teplotě.

Student pro vybrané vzorky biochar změří adsorpční izotermy dusíku při 77 K a oxidu uhličitého při různých teplotách. Dále určí skutečnou a zdánlivou hustotu. Z naměřených dat pak určí texturní parametry jednotlivých biochar a porovná vliv přípravy biochar na texturní parametry. Z adsorpčních izoterem oxidu uhličitého vypočítá adsorpční teplo a bude diskutovat možnost použití biochar pro zachycení oxidu uhličitého.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)