2025-105-20

Příprava a vlastnosti fotokatalytických betonových materiálů

Vedoucí práce: Ing. Michal Baudys, Ph.D.

Konzultant: Ing. Zuzana Rácová, Ph.D

Betonové materiály s přídavkem fotokatalytických pigmentů vykazují po ozáření slunečním světlem schopnost méně se špinit (samo čistitelnost), významná je rovněž odolnost vůči biologickému napadení (inaktivace růstu mikroorganizmů), či schopnost odstraňovat plynné polutanty ze vzduchu (NOx, těkavé organické látky). Práce je zaměřena na přípravu rozdílných betonových materiálů s obsahem fotokatalytických pigmentů (TiO2, ZnO). Cílem práce je nalezení souvislosti mezi  množstvím a typem fotokatalytických materiálů a samočisticí schopností.

Ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT V Praze budou studentem připraveny vzorky betonových materiálů s rozdílným typem a obsahem fotoaktivních materiálů. U připravených vzorků betonových materiálů bude sledována fotokatalytická aktivita pomocí modelových barviv (Rhodamin B, Resazurin). Vytipované vzorky vykazující fotokatalytickou aktivitu budou vystaveny reálným atmosférickým podmínkám s cílem ověření samočistící schopnosti. U vybraných vzorků bude rovněž ověřena schopnost fotokatalytického odbourávání  plynných polutantů ze vzduchu.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)