2025-105-30

Elektrochemická výroba a využití l3- a l5-jodanů

Vedoucí práce: doc. Tomáš Bystroň

Konzultant: Ing. Martin Jirásko

Selektivní oxidace (např. alkoholů na aldehydy, ketony, karboxylové sloučeniny a jejich deriváty) představuje klíčový krok při výrobě řady léčiv a jiných chemických specialit. V praxi používaná selektivní oxidační činidla ve své struktuře většinou obsahují přechodné kovy jako Cr, Mn, Ni či Ru. To vzhledem k toxicitě těchto kovů výrazně zvyšuje náklady na zpracování a následnou ekologickou likvidaci odpadů. Adekvátní náhradou těchto látek jsou nezávadná oxidační činidla na bázi hypervalentních sloučenin jódu. Příkladem můžou být 2-jodylbenzoová kyselina, Dess-Martinovo činidlo či jodobenzen diacetát. Z důvodu nebezpečí spojeného s výrobou a skladováním větších množství těchto látek je však jejich použití omezeno pouze na laboratorní měřítko. Řešením tohoto problému může být elektrochemická generace příslušného oxidantu z jeho stabilního prekurzoru. Cílem této práce je studium elektrochemické syntézy/výroby vybraných jodanů.

Seznámení s relevantní odbornou literaturou. Laboratorní činnost - studium oxidace příslušných derivátů jodbenzenu za pomoci standardních elektrochemických technik (cyklická voltametrie, potenciostatické/potenciodynamické metody) a analytických technik (potenciometrická titrace, UV-Vis spektroskopie, atd.); preparativní průtočné elektrosyntézy požadovaných produktů; optimalizace procesu elektrosyntézy a separace jodanů. Využití elektrochemicky generovaných jodanů při oxidativních substitučních reakcích.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)