2025-105-33

Elektrokatalytická aktivita uhlíkových elektrod

Vedoucí práce: doc. Tomáš Bystroň

Uhlík je velmi často využíván jako materiál elektrod, např. v elektroanalytické chemii, elektrosyntéze i v řadě průmyslových aplikací. Elektrokatalytická aktivita uhlíku je do značné míry závislá na jeho funkcionalizaci povrchovými hydroxylovými, karbonylovými a karboxylovými skupinami. Povrch lze také modifikovat celou řadou chemických či elektrochemických metod využívajících např. in situ generovaných radikálů, které se kovalentně váží na povrch. V rámci práce bude studován vliv modifikace povrchu uhlíkových elektrod vybranými metodami na jejich výslednou elektrokatalytickou aktivitu. Získané informace umožní hlubší pochopení elektrokatalytické aktivity uhlíkových elektrod na fundamentální úrovni a mohou být velmi přínosné při optimalizaci elektrod pro konkrétní aplikace.

Seznámení s relevantní odbornou literaturou. Laboratorní činnost - definovaná modifikace povrchu uhlíkatých elektrod za pomoci elektrochemických metod; studium elektrokatalytické aktivity elektrod pro vybrané redoxní reakce; charakterizace složení povrchové vrstvy metodou fotoelektronové spektroskopie; studium vybraných vlastností modifikovaných povrchů; studium povrchu pomocí skenovací elektrochemické mikroskopie.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)