2025-105-37

Transformace methanu na produkty s vyšší přidanou hodnotou

Vedoucí práce: Ing. Milan Bernauer, Ph.D.

Methan má potenciál stát se základním kamenem průmyslové chemie nejen jako zdroj uhlíku a vodíku, ale i vyšších uhlovodíků. Zároveň by v případě použití bioplynu mohl splňovat kritéria obnovitelného zdroje. Avšak jeho transformace na produkty (H2, C, C2Hx ...atd) je velkou výzvou pro moderní katalýzu. V rámci této práce bude věnováno hlavní úsilí studiu katalytické přeměny methanu, ať oxidativní, nebo neoxidativní cestou na produkty s vyšší přidanou hodnotou. Součástí práce bude syntéza a testování katalyzátorů a studium vlivu procesních podmínek na aktivitu a stabilitu katalytických materiálů.

Student bude provádět přípravu a charakterizaci katalyzátorů. Syntetizované katalyzátory budou testovány na katalytické jednotce, na jejíž úpravě a vývoji se student bude také podílet.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)