2025-105-38

Studium neutralizace kyseliny sírové z výroby titanové běloby

Vedoucí práce: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Konzultant: doc. Martin Zlámal

Při výrobě titanové běloby síranovým postupem vzniká velké množství odpadní kyseliny sírové, která se následně zpracovává neutralizací nejčastěji pomocí vápenatých sloučenin za vzniku tzv. chemosádrovců. Fyzikálně - chemické vlastnosti těchto produktů ovlivňují jak samotnou technologii následného zpracování, např. filtraci a sušení, tak i jeho další využití v technické praxi. Cílem této práce bude provést neutralizaci průmyslové kyseliny při různých reakčních podmínkách a charakterizovat vznikající produkty.

Student provede neutralizační experimenty při různých reakčních (oxidačních) podmínkách a pomocí vhodné metodiky bude sledovat průběh reakce. Získané vzorky produktů bude charakterizovat z hlediska chemického a fázového složení, tvaru a velikosti připravených částic, obsahu vlhkosti atd. Získá tak cenné informace pro aplikační sféru.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)