2025-105-39

Přepracování dihydrátu síranu vápenatého (červeného sádrovce) z výroby titanové běloby

Vedoucí práce: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Konzultant: doc. Martin Zlámal

Při výrobě titanové běloby síranovým postupem vzniká jako konečný produkt neutralizace odpadní kyseliny sírové tzv. „červený sádrovec“ (silně znečištěný dihydrát síranu vápenatého). Jeho další zpracování je z hlediska ekonomického i ekologického velmi významné. Jednou z možností, které jsou v poslední době sledovány, je jeho využití pro zachytávání oxidu uhličitého. Cílem této bakalářské práce je studium nepřímé karbonizace červeného sádrovce, která probíhá ve dvou krocích. Nejprve je pomocí konverzní reakce převeden síran vápenatý na hydroxid a následně probíhá jeho reakce s oxidem uhličitým.

Náplní práce bude studium prvního kroku nepřímé karbonizace, tedy konverzní reakce síranu vápenatého na hydroxid. Student bude ve vsádkovém reaktoru sledovat průběh vybrané konverzní reakce za různých reakčních podmínek a provede charakterizaci vzniklých produktů pomocí XRF, XRD, ICP a dalších analytických metod. Na základě získaných výsledků zhodnotí celý proces z hlediska jeho možného využití pro nepřímou karbonizaci a uplatnění v praxi.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)