2025-105-40

Optimalizace procesu oxidační neutralizace odpadní kyseliny sírové s obsahem Fe2+ iontů v míchaném reaktoru

Vedoucí práce: doc. Martin Zlámal

Konzultant: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Při neutralizaci kyseliny sírové znečištěné železnatými ionty o vysoké koncentraci vzniká sraženina obsahující sloučeniny Fe(II). U nich dochází k následné oxidaci vzdušným kyslíkem za vzniku oxidu-hydroxidu železitého. Vzhledem k tomu, že se jedná o heterogenní reakci, kde jedním z reaktantů je plyn, jsou pro průběh reakce klíčové parametry jako intenzita míchání, velikost bublin vzduchu a doba jejich zdržení v reaktoru.

Student bude provádět neutralizaci směsi kyseliny sírové a síranu železnatého v laboratorním míchaném reaktoru. Bude sledovat vliv různých parametrů jako je např. intenzita a způsob provzdušnění, hydrodynamické podmínky a teplota na průběh neutralizace, a především na fyzikálně-chemické vlastnosti vzniklého produktu.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)