2025-105-54

Katalytická konverze CO2 na uhlovodíky

Vedoucí práce: Ing. Milan Bernauer, Ph.D.

Práce se bude zabývat studiem selektivní konverze CO2 především na metanol. Jako redukční činidlo bude použita směs plynů obsahující převážně vodík. Katalyzátory budou na bázi přechodných kovů nanesených na oxidických nosičích. Cíle práce jsou: (I) konstrukce a úprava testovací reaktorové jednotky, (II) syntéza vybraných katalyzátorů, (III) stanovení a porovnání aktivity/selektivity katalyzátorů.

Student provede rešerši s cílem provést sumarizaci poznatků relevantních ke katalytické redukci CO2. Zaměří se především na používané katalyzátory, jejich aktivitu a selektivitu, popřípadě vyhledá alternativní nosiče, uspořádání a podmínky reakce. Impreganční metodou připraví vybrané katalyzátory a provede jejich testování na katalytické aparatuře. Strukturní a chemické vlastnosti katalyzátorů budou charakterizovány pomocí vhodných metod např. H2-TPR, XRF, TGA/DSC, BET, SEM.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)