2025-107-26

Modelování struktury a vlastností povrchu skla pomocí molekulové dynamiky

Vedoucí práce: Ing. Jan Macháček, Ph.D.

Konzultant: Ing. Eliška Gráfová

Povrch skla hraje důležitou roli v mnoha aplikacích. S kvalitou povrchu souvisí např. pevnost skla nebo jeho korozní odolnost. Vlastnosti povrchu skla ovšem také souvisí s jeho atomární strukturou. Obecně platí, že experimentálními metodami nelze strukturu skla na rozdíl od krystalů jednoznačně charakterizovat. Často je třeba vytvořit model struktury skla např. pomocí molekulových simulací. Cílem práce je vytvořit pomocí molekulové simulace model struktury povrchu vybraných skel.

Jedná se o teoretickou práci s využitím výkonného počítače. Student se seznámí s problematikou struktury a vlastností povrchu skel; se základními principy molekulových simulací, se zadáváním simulačních úloh a analýzou jejich výsledků. Student bude měnit parametry simulací (např. složení skel, teplota) s sledovat vliv na výsedky (např. koordinační čísla atomů, spektra aj.)

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)