2025-107-27

Využití umělé inteligence při charakterizaci částic prášků na snímcích z elektronového a konfokálního mikroskopu

Vedoucí práce: Ing. Jan Macháček, Ph.D.

Konzultant: Ing. Eliška Gráfová

Elektronový i konfokální mikroskop v principu umožňují provádět analýzu tvaru a velikosti částic prášku. Často se ale naráží na problém spolehlivé identifikace částic ve snímcích, kde je chabý kontrast mezi částicí a pozadím nebo kde se částice vzájemně dotýkají. Umělou inteligenci lze vytrénovat pro rychlou automatickou identifikaci částic a tím umožnit jejich kvantifikaci např. v podobě distribuce velikosti částic.

Student připraví mikroskopické preparáty vybraných prášků; provede měření na velkém souboru částic a bude se podílet na vývoji metodiky pro automatizované statistické zpracování výsledků.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)