2025-108-1

Krystalizace farmaceutických substancí z iontových kapalin

Vedoucí práce: Ing. Václav Eigner, Ph.D.

Farmaceutické substance se vyskytují v mnoha polymorfních formách, které se svými vlastnosti významně liší. Řízení vzniku konkrétní polymorfní formy je zásadní pro reprodukovatelnou přípravu materiálu. Proto je nutné řídit mnoho aspektů krystalizace, jako teplotní rozdíl, rychlost ochlazování a rozpouštědlo. Iontové kapaliny jsou soli v kapalném skupenství a jako takové představují velmi neobvyklá rozpouštědla s neobvyklým chováním. Cílem práce je prozkoumání polymorfizmu farmaceutických substancí při krystalizaci z iontových kapalin.

Student bude v rámci experimentální činnosti rozpouštět farmaceutické substance ve směsi cholin chloridu a močoviny. Krystalizovat je za různých teplotních podmínek a analyzovat výsledné produkty.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)