2025-108-18

Analýza toxických iontů po záchytu na sorpční materiály

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Konzultant: Ing. Kateřina Maxová

Antropogenní činností se do životního prostředí dostávají významné toxické ionty, z kationtů např. kadmium, olovo, z aniontů např. arsen, antimon a chrom. Podstatou práce bude sorpce toxických iontů z zoztoků na různé sorpční materiály, např. zeolitové sorbenty, popílky a odpadní stavební kaly, a jejich následná analýza pomocí UV-Vis spektrofotometrie, atomové fluorescenční spektroskopie s generací hydridů a dalších metod. Cílem práce bude srovnání analytických metod zejména ve vztahu k určitému sorpčnímu materiálu.

Student bude v rámci experimentální práce provádět adsorpci toxických iontů z modelových roztoků na sorpční materiály. Pro stanovení zbytkové koncentrace bude použito více analytických metod (UV-Vis spektrofotometrie, atomová fluorescenční spektroskopie) a výsledky jednotlivých metod budou porovnávány mezi sebou vzhledem k použitým sorpčním materiálům. Sorpční parametry budou vyhodnoceny Langmuirovým a Freundlichovým modelem sorpce.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)