2025-108-20

Příprava oxidů přechodných kovů na sítech z nerezové oceli

Vedoucí práce: prof. Ing. František Kovanda, CSc.

Konzultant: Ing. Timur Babii

Práce je zaměřena na přípravu materiálů pro heterogenní katalýzu, zejména katalyzátorů pro odstraňování těkavých organických látek (např. par organických rozpouštědel) ze vzduchu. Pro praktické využití jsou výhodnější katalyzátory s aktivními složkami nanesenými na vhodných keramických nebo kovových nosičích. Cílem práce je příprava tenkých vrstev oxidů a směsných oxidů přechodných kovů (niklu, kobaltu a manganu) na sítech z nerezové oceli, stanovení jejich složení a identifikace vzniklých krystalických fází.

Student se seznámí s metodami přípravy katalyticky aktivních oxidů přechodných kovů a jejich charakterizací běžnými instrumentálními metodami (chemickou analýzou, práškovou rentenovou difrakcí apod.). Metodou sol-gel připraví koloidní disperze produktů s různými poměry složek (Ni, Co, Mn), nanese je na síta z nerezové oceli metodou dip-coating a kalcinací za řízených podmínek převede na oxidy. Úkolem studenta bude vyhodnotit vliv podmínek přípravy a depozice produktů na nosič a jejich následného tepelného zpracování na vznik, složení a vlastnosti připravených oxidových vrstev.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)