2025-108-21

Solubilizace málo rozpustných léčiv a jejich zabudování do anorganického nosiče

Vedoucí práce: prof. Ing. František Kovanda, CSc.

Práce souvisí s vývojem pevných lékových forem, kdy jsou léčiva málo rozpustná nebo nerozpustná ve vodě zabudována do anorganických nosičů. Podvojné vrstevnaté hydroxidy se často používají jako hostitelské struktury k interkalaci organických složek ve formě aniontů. Neionogenní léčiva lze interkalovat ve formě komplexů s dalšími látkami, které zlepší rozpustnost a umožní zabudování do nosiče. Cílem práce je interkalovat do hostitelské struktury léčivou látku, která netvoří anionty a není rozpustná ve vodě, a ověřit její zpětné uvolnění z pevné fáze.

Během experimentální části práce student připraví hostitelskou strukturu (podvojný vrstevnatý hydroxid Mg-Al), do které bude zabudováno hydrofobní léčivo v kombinaci s pomocnou látkou amfifilního charakteru. Úkolem studenta bude nalézt vhodnou kombinaci léčiva a pomocné látky a postup pro přípravu finálního interkalátu, provést analýzu připravených vzorků běžnými instrumentálními technikami a pomocí disolučních testů ověřit zpětné uvolnění léčiva z interkalovaného produktu do roztoků simulujících tělní tekutiny.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)