2025-110-10

Vliv rigidizace calix[4]arenového skeletu na komplexaci kationtů alkalických kovů

Vedoucí práce: prof. Ing. Pavel Lhoták CSc.

Konzultant: doc. Ing. Jan Budka, CSc.

Calixaren tetraacetát je známý syntetický ionofor, který stejně jako přirozený analog (viz např. valinomycin) dokáže chytat ionty alkalických kovů. Cílem práce je příprava calix[4]aren tetraacetátu, který má dvě sousední fenolová jádra propojená dodatečnou jednoduchou vazbou v meta poloze, čímž je zvýšena rigidita systému. Komplexační vlastnosti takto získaného detivátu pak budou porovnány s „normálním“ calix[4]arenem bez této dodatečné vazby. Práce je směřována k syntéze nových ionoforů a určení vlivu preorganizace na komplexační vlastnosti těchto sloučenin, s možnými aplikacemi v medicíně (selektivní komplexace iontů, např. sodík vs draslík).

Podstatou projektu je připravit přemostěný calix[4]aren s dodatečnou vazbou mezi dvěma sousedními fenolickými jádry, který na spodním okraji nese ethylacetátové substituenty. Tato kavita, navržená pro komplexaci alkalických kovů, pak bude porovnána s komplexací analogického derivátu postrádajícího zmíněnou dodatečnou vazbu (méně rigidní derivát). Pomocí komplexačních a extrakčních experimentů budou stanoveny možnosti využití zmíněných látek pro selektivní komplexace kationtů. V rámci práce student zvládne základní dovednosti v organické laboratoři, jako jsou chromatografické metody dělení směsí, využití spektroskopických metod pro určování struktury a pod.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)