2025-110-17

Domino reakce pro přípravu organických sloučenin fosforu.

Vedoucí práce: doc. Ing. Tomáš Tobrman, Ph.D.

Organické sloučeniny fosforu nalezli široké využití ve všech oblastech medicinální, materiálové a syntetické chemie. Proto je cílem práce navázat na rozvoj v oblasti jejich syntézy a vyvinout novou domino reakci, která umožní přípravu tetrasubstituovaných alkenů, včetně derivátů biologicky aktivního tamoxifenu.

Výchozí trifenylfosfan bude reakcí s lithiem převeden na směs fosfidu litného a fenyllithia. U vzniklé směsi nukleofilních činidel bude studována jejich reaktivita s dvojnásobně elektrofilními činidly s cílem získat tetrasubstituované alkeny. Reakce budou monitorovány analytickými metodami, včetně NMR spektroskopie. Připravené sloučeniny budou charakterizovány fyzikálními metodami (UV-VIS a fluoresceční spektroskopie). V případě úspěné syntézy P-derivátů tamoxifenu bude stanovena jejich biologická aktivita.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)