2025-110-18

Studium vlivu chirálních dopantů na optickou čistotu opticky aktivních spiropyranových fotopřepínačů

Vedoucí práce: Ing. Jiří Tůma, Ph.D.

Konzultant: Ing. Marie Kloubcová

Spiropyrany představují významnou skupinu organických fotopřepínačů, tedy látek, které jsou vlivem externího záření schopny dramaticky měnit svou strukturu, a tudíž i fyzikální a chemické vlastnosti. Navzdory neustále narůstající popularitě těchto fotopřepínačů v moderní materiálové chemii nebyla dodnes publikována stoprocentně opticky čistá sloučenina na bázi spiropyranu. Její získání otevírá prostor pro zcela novou dimenzi aplikací těchto materiálů. V návaznosti na předcházející výzkum je cílem práce studium vlivu různých typů chirálních látek (dopantů) na optickou čistotu parentních spiropyranových fotopřepínačů, které mohou dynamicky přecházet mezi dvěma epimerními formami.

Student se bude v rámci práce věnovat přípravě vybraných dříve studovaných diastereomerních spiropyranových fotopřepínačů. Optickou čistotu připravených materiálů poté stanoví NMR spektroskopií a jejich fotokinetické vlastnosti pomocí UV-Vis spektroskopie. Následně bude připravené materiály modifikovat vybranými chirálními dopanty a u získaných směsí studovat změny v dynamickém chování spiropyranů s cílem dosáhnout co nejvyššího diastereomerního přebytku spiropyranu za použití co nejnižší koncentrace dopantu. Vliv dopantu bude studován pomocí NMR spektroskopie za různých teplot.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)