2025-110-2

Příprava chirálních luminiscenčních dopantů pro aplikace v materiálové chemii

Vedoucí práce: doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jana Poláchová

Materiály umožňující využít energii světla k manipulaci s hmotou jsou hlavní oblastí zájmu nejen mnoha chemických disciplín, ale i farmacie a biochemie. Cílem práce bude příprava kombinovaného dopantu, který ve své struktuře ponese jak chirální, tak luminiscenční jednotku. Získaný dopant bude následně zabudován do uspořádané struktury kapalného krystalu. Výsledný materiál pak bude při kontaktu s běžným denním světlem emitovat chirální cirkulárně polarizované záření. Cirkulárně polarizované světlo lze potenciálně využít nejen v enantioselektivních syntézách, ale i v kvantových počítačích či optické komunikaci.

Student/ka se bude v rámci projektu věnovat přípravě nového chirálního dopantu na bázi binaftalendiolu. Výchozí látku bude modifikovat nejprve vhodně zvolenými promesogenními jednotkami tak, aby se zvýšila rozpustnost dopantu v kapalně-krystalické matrici. K získaným prekurzorům pak student/ka připojí různé luminiscenční jednotky. Struktury všech meziproduktů i cílových látek se student/ka naučí identifikovat NMR spektroskopií a čistotu látek kapalinovou chromatografií. Během práce si student/ka osvojí základy organické syntézy a spektroskopických metod, včetně obsluhy potřebných přístrojů.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)