2025-110-3

Syntéza chirálních stacionárních fází pro aplikace v kapalinové chromatografii

Vedoucí práce: doc. Ing. Michal Kohout, Ph.D.

Konzultant: Ing. Magdaléna Labíková

Chiralita je v přírodě přirozenou vlastností mnoha objektů a na mikroskopické úrovni molekul. Chirální molekuly mají často velmi odlišné vlastnosti, například L-asparagin je bez chuti, zatímco D-asparagin je intenzivně sladký. Rozdíl v interakci molekul s receptory může však být mnohem závažnější, jedná-li se o léčiva. Proto jsou v současné době na trh uváděna primárně opticky čistá léčiva, což ale klade vysoké požadavky na možnosti stanovení optické čistoty těchto sloučenin. Cílem práce je syntéza nových typů chirálních stacionárních fází, které umožní chirální rozlišení širokého spektra látek. Hlavním úkolem tak bude syntéza optimálního chirálního selektoru, který bude následně imobilizován na vhodný pevný nosič a takto získaný sorbent bude následně naplněn do chromatografické kolony a testován.

Projekt je zaměřen interdisciplinárně a zahrnuje jak průpravu v organické syntéze a spektroskopických metodách, tak analytické chemii, především kapalinové chromatografii. Student/ka nejprve připraví zvolený organický selektor, který následně přečistí a plně charakterizuje, včetně zjištění jeho optické čistoty. Takto charakterizovaný selektor pak imobilizuje na pevný nosič. Po naplnění chromatografické kolony připraveným sorbentem se bude student/ka věnovat chirálním separacím série analytů s využitím vysokoúčinné kapalinové chromatografie a vyhodnotí chromatografické vlastnosti připravené chirální stacionární fáze.

Místo řešení: Ústav organické chemie (110)