2025-112-18

Nové hydrogely na bázi gellanové gumy s využitím síťovací aza-enové reakce

Vedoucí práce: Dr. Tomáš Sedlačík

Michaelova reakce mezi aminy a některými alkeny nabízí zajímavou možnost pro síťování hydrofilních polymerů. Reakce mezi aminy a akryláty je možno relizovat za mírných, nekatalytických podmínek a může probíhat retrospektivně, tedy poskytnout biodegradovatelné hydrogely. Cílem práce bude příprava nových hydrogelů na bázi bakteriálně produkovaného, komerčně dostupného polysacharidu - tzv. gellanové gumy s využitím aza-enové reakce.

Student v rámci experimentální práce připraví z gellanové gumy příslušné oligosacharidy s funkčními aminovými skupinami. Tyto prekurzory pak bude kombinovat s polyetylén glykol diakryláty a ověří podmínky síťovací reakce (teplota, ev. pH). Připravené hydrogely zcharakterizuje co do mechanických vlastností a degradovatelnosti v biologicky relevantním pufru. Buněčná kompatibilita vybraných hydrogelů může být později charakterizována nad rámec bakalářské práce.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)