2025-126-2

Příprava mikro a nanostruktur vrásněním a laserovou expozicí pro interakci se savčími buňkami

Vedoucí práce: prof. Ing. Petr Slepička, Ph.D.

Konzultant: Ing. Iva Michaljaničová, Ph.D.

Převážně experimentální práce. V rámci práce budou připraveny nanostruktury na bázi plazmatické a laserové expozice v kombinaci s tepelným namáháním a depozicí kovovových nanovrstev. Budou připraveny periodické/vrásnité nanovzory. Budou sledovány jejich povrchové vlastnosti, optimalizovány parametry expozice. Cílem je příprava antibakteriálního povrchu pro studium následné interakce se savčími buňkami pro tzv. single cell analýzu.

Student/ka bude připravovat a optimalizovat parametry expozice zejména aromatických polymerů. Bude optimalizovat parametry laserové expozice, depozice kovu s následným tepelným namáháním a plazmatické expozice a kombinace výše uvedených technik. Zaměří se na studium smáčivosti a sledování změn morfologie. Připraví optimální sady vzorků s vhodnými cytokompatibilními vlastnostmi. Tyto vzorky pak budou použity pro studium buněk s těmito substráty za zvýšené teploty, pH a bude sledována jejich odpověď.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)