Ing. Jaroslav Němec, DrSc.

Ing. Jaroslav Němec, DrSc., narozený 18.9. 1931, absolvoval fakultu technologie paliv a vody VŠCHT v Praze v roce 1957. V průběhu následujících let nejprve obhájil kandidátskou práci v oboru úpravy a zušlechťování nerostných surovin v Hornickém ústavu ČSAV a poté doktorskou disertační práci v oboru montáních věd (hornictví) na Vysoké škole báňské v Ostravě. V roce 1987 byl zvolen členem korespondentem ČSAV.

V oboru chemického a energetického zpracování paliv pracuje již více než 45 let, nejprve působil jako vědecký pracovník, potom postupně jako manažer výzkumu, ředitel Ústavu geologie a geotechniky ČSAV, a člen presidia ČSAV pověřený řízením ústavů na úseku neživé přírody. V současnosti pracuje jako vědecký poradce ředitele v Energii Kladno, a.s. a jako generální ředitel Eurogasu, a.s. (dceřiné společnosti Energie Kladno, a.s.). Jmenovaný je autorem a spoluautorem 12 monografií a více než 400 původních prací uveřejněných v odborné literatuře a na konferencích doma i v zahraničí.

Ocenit je třeba i jeho činnost pedagogickou. Více než 25 let přednášel externě předměty těžba a úprava nerostných surovin, technologie komplexního využití uhlí včetně čistých technologií, ekologické aspekty procesů výroby energie na fakultě technologie paliv a vody, Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, dále tuto problematiku přednášel i na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava a fakultě elektrotechnické, ČVUT. Aktivně se podílel i na výchově nových vědeckých pracovníků. Je dlouholetým členem vědecké rady fakulty technologie ochrany prostředí naší Vysoké školy, dále členem vědeckých rad dalších institucí a členem řady vědeckých a poradních komisí orgánů státní správy.

V počátcích své odborné činnosti se zaměřil na řešení problémů těžby a zejména pak úpravy i komplexního využití hnědých uhlí, koksotvorný proces černých uhlí, nízkotepelnou karbonizaci uhlí a problémy sušení i briketování uhlí i obecně nerostných surovin včetně získávání bezplynného paliva. Získané poznatky byly publikovány a i přímo využity v praxi v ČR a dále v rámci spolupráce v Bulharsku, Rusku, Jugoslávii, Indii, Brazílii, Německu, Mongolsku a Číně.

Téměř 20 let řídil a usměrňoval v ústavech ČSAV, SAV, na vysokých školách a rezortních ústavech vědecký výzkum zaměřený na řešení problémů úpravy, zušlechťování a komplexního využití zejména uhlí. V mezinárodním měřítku se pak aktivně podílel na řešení problému "Nové způsoby využití uhlí". Vedle publikací pochází z tohoto období i řada expertiz a doporučení, která byla využita v praxi v ČR, Rusku, Číně, Mongolsku, Německu, Polsku, Jugoslávii a dalších zemích. Souběžně se s týmem spolupracovníků zabýval i prognostickou činností dalšího rozvoje vědy, techniky i technologií v oborech těžby, úpravy a komplexního bezodpadového využívání uhlí a jeho významu pro ČR v 21. století.

Aktivně se podílel na založení a rozvoji oboru základů výroby průmyslového uhlí v ČR. V této souvislosti se zabýval objasňováním genetické stavby hnědouhelných pánví v ČR, řešením problémů stability přirozených i umělých svahů při povrchové těžbě i tvorbě výsypek a i hlubším studiem napěťových stavů v horninovém masivu ovlivněném antropogenní činností.

V posledních deseti letech vytvořil nejprve v rámci Energie Kladno, a.s. a následně Eurogasu, a.s. s týmem spolupracovníků, nezbytnou poznatkovou i technickou základnu k provádění průzkumu výskytu a zejména vytváření předpokladů pro průmyslově využitelnou desorpci metanu sorbovaného na uhelná ložiska a doprovodné horniny v ČR. Souběžně vytvořil i tým spolupracovníků k řešení geotechnických a geotechnologických problémů spojených s likvidací hlavních důlních děl v rámci útlumu uhelného hornictví, zejména pak vypracoval původní metodu sanace hořícího odvalu bývalého Dolu Kateřina, která je úspěšně realizovaná v praxi. Svojí odbornou i pedagogickou činností, v rámci které po celou dobu spolupracoval s fakultou technologie ochrany prostředí naší Vysoké školy, Ing. Jaroslav Němec, DrSc. výrazně přispěl k rozvoji oboru chemické a energetické zpracování paliv.