Uživatelské prostředí

[ZPĚT na OBSAH]

Po spuštění programu (MAPLE for Microsoft Windows) se objeví základní pracovní okno, které obsahuje menu (Menu Bar), lištu tlačítek (Tool Bar), informační lištu (Status Bar) a pracovní plochu (Worksheet):

MAPLE - okno

Pracovní plocha může obsahovat různé oblasti: vstupní (MAPLE Input), výstupní (Output Region), textovou (Text Input), grafickou (Plot - 2D, 3D), tabulkovou (Spreadsheet), nebo oddíly oblastí (Sections).

Vstupní oblast
Vstupní oblast je určena pro vstup příkazů, které mají být vykonány. Zde zadáváme aritmetické výrazy nebo příkazy makrojazyka MAPLE. Po napsání příkazu a stisku Enter (RETURN) MAPLE příkaz vykoná. Výsledek se znázorní do výstupní oblasti (Output Region). Každý začátek vstupní oblasti je vyznačen znakem [>.

MAPLE Input

Příkaz musí být zakončen středníkem ; nebo dvojtečkou :. V obou případech se příkaz provede, ale při zakončení dvojtečkou se nevypisuje výsledek do výsledkové oblasti. Zakončovací znak říká, že výraz může být vykonán. Proto dlouhé výrazy mohou být rozděleny do několika řádků (stiskem SHIFT+ENTER), ale Maple provede výpočet až po zadání ; nebo :

MAPLE Input

Levá hranatá závorka vymezuje skupinu, která bude přepočítána po stisku klávesy ENTER. Výsledky jsou znázorněny na konci skupiny. Skupina vzniká vkládáním řádků stiskem kláves SHIFT+ENTER.

MAPLE Input

Oblasti (skupiny oblastí) můžeme slučovat do větších celků klávesou F4

MAPLE Input  F4  MAPLE Input

nebo oddělovat klávesou F3. (Dejte pozor na pozici kurzoru.)

MAPLE Input  F3  MAPLE Input

Novou vstupní oblast vkládáme pomocí MENU: Insert —> Execution Group nebo stiskem kláves Ctrl+K, Ctrl+J.

MAPLE Input —> MAPLE Input

U vstupní oblasti můžeme měnit typ písma a jeho barvu. Z MENU (Format —> Styles...) otevřeme dialogové okno, v kterém vyhledáme příslušnou položku. Pro úpravu fontu vstupní oblasti vybereme styl "C MAPLE Input".

MAPLE Input

Stiskem tlačítka Modify... otevřeme dialogové okno, v kterém nastavíme vhodný font.

MAPLE Input

Pokud chceme, aby byla změna trvalá, musíme nastavení uložit prostřednictvím dialogového okna Style Managenent tlačítkem Save As Default jako soubor intro.mws do adresáře MAPLE.

Pro změnu fontu výstupní oblasti otevřeme z MENU (Format —> Styles...) dialogové okno Style Managenent, v kterém vybereme položku "P Text Output". Stiskem tlačítka Modify... otevřeme dialogové okno Paragraph Style, kde tlačítkem Font... nastavíme požadovaný typ a barvu písma.

Textová oblast
Textová oblast, již podle názvu, obsahuje textové informace (poznámky, nadpisy atd.) Textovou oblast vytvoříme ze vstupní oblasti stiskem tlačítka T na tlačítkové liště, nebo stiskem kláves Ctrl+T, nebo z MENU: Insert —> Text Input.

MAPLE Input

Vlastnosti textového odstavce můžeme nastavovat podobně jako v MS WORD, tj. přes lištu funkcí nebo globálně přes styly (Format —> Styles...).

Oddíly
Posloupnost příkazů umístěných na pracovní ploše můžeme rozdělit do oddílů. Tyto oblasti lze na pracovní ploše skrýt, takže při editaci příkazů neruší. Oddíl je identifikován rozbalovacím tlačítkem, které je označen symbolem [+] nebo [-]. Oddíl vložíme na pracovní plochu z MENU Insert —> Section.

MAPLE section box

MAPLE section box

Vedle značky příslušného oddílu můžeme vložit textovou informaci.

MAPLE section box

Stiskem klávesy ENTER se posuneme o řádek níž a stiskem tlačítka Input area vložíme vstupní oblast MAPLE.

MAPLE section

Do oddílu vkládáme vstupní a textové oblasti stejně jako na "čistou" pracovní plochu. Navíc můžeme vložit další (vnořený) oddíl (Insert —> Subsection). Oddíl skrýváme a rozbalujeme opětovným stiskem tlačítka [+], [-].

Poznámky