Výměník tepla - výpočet výstupních teplot

[ZPĚT na OBSAH]

Zadání

Do protiproudého výměníku tepla o velikosti teplosměnné plochy 6 m2 vstupuje při teplotě 100°C 0,6 kg s-1 kapaliny, jejíž měrná tepelná kapacita je 4.103 Jkg-1 K-1. Ve výměníku se kapalina chladí vodou o vstupní teplotě 20°C a hmotnostním průtoku 0,4 kgs-1. Víte-li, že koeficient prostupu tepla je 200 W m-2 K-1, vypočtěte obě výstupní teploty za předpokladu, že ztráty tepla jsou zanedbatelné. 

Řešení

Tepelný tok odevzdávaný ve výměníku teplejší kapalinou A a přijatý tekutinou B musí být stejný, protože ztráty tepla jsou zanedbatelné. Platí tedy
 
(A)
(B)

V rovnicích (A) a (B) značí  tepelný tok , hmotnostní toky, cpA, cpB měrné tepelné kapacity, tAi , tBi vstupní a tAe , tBe výstupní teploty proudů A a B.

Stejný tepelný tok musí být převeden z teplejší do chladnější tekutiny také prostupem přes teplosměnnou plochu, tedy
 
(C)

kde k je koeficient prostupu tepla, A velikost teplosměnné plochy výměníku a Dtls je střední logaritmická teplotní hybná síla pro kterou platí 
 
Dtls = (Dt1-Dt2)/ln(Dt1/Dt2) (D)

kde pro protiproud
 
Dt1 = tAi - tBe (E)
Dt2 = tAe - tBi (F)

Ze zadání víme, že = 0,6 kg s-1= 0,4 kg s-1; cpA = 4.103Jkg-1 K-1; tAi = 100 °C; tBi = 20°C; 
k = 200 W m-2 K-1; A = 6 m2. Měrnou tepelnou kapacitu vody bychom potřebovali najít v tabulkách při střední teplotě proudu B rovné (tBi + tBe)/2, teplotu tBe sice neznáme, ale rozhodně nemůže být vyšší než 100°C, což je nejvyšší teplota, která se ve výměníku vyskytuje. Odhadneme tedy střední teplotu proudu B asi na 50°C, z tabulky závislosti fyzikálních vlastností vody na teplotě je vidět, že v okolí této teploty je cpB konstantní a rovno 4,182.103 J kg-1 K-1. Dosadíme-li z rovnic (D), (E) a (F) do rovnice (C), dostaneme soustavu tří rovnic o třech neznámých , tAe, a tBe, kterou vyřešíme v MAPLE.

Výsledek

Výstupní teplota chladicí vody je 55,6 °C, chlazené kapaliny 75,2 °C.

Zdrojovy textZdrojový text