ÚCHI > Výzkum
Výzkumný program
Vědecko-výzkumná činnost ÚCHI je zaměřena na základní i aplikovaný výzkum. Vybrané výsledky výzkumu jsou zveřejňovány zde. Na ústavu jsou vytvořeny následující výzkumné skupiny:
Míchání a proudění tekutin
Výzkumná činnost je věnována různým aspektům a aplikací operací spojených s hydrodynamikou tekutin. Studuje se problematika proudění kapalin v mechanicky míchaných aparátech, selektivní flotace plastů a tok tekutin v okolí požárů. Výzkum je zejména zaměřen na homogenizaci kapalin v aparátech, distribuci dob prodlení v míchaných průtočných systémech, makro-nestabilní chování toku v míchaných nádobách, smáčivost povrchu
pevných látek, studium srážkového mechanismu pevná částice – bublina a matematické modelování požárů a jevů při požárech.
| Laboratoř flotace | Laboratoř míchání kapalin | Laboratoř modelování požárů |
Reaktorové inženýrství
Výzkumná činnost se soustřeďuje na experimentování a matematické modelování dynamického chování chemických, biologických a dalších systémů a procesů jako jsou homogenní a heterogenní katalytické, autokatalytické a enzymatické reakce a reaktory. Dalšími oblastmi výzkumu jsou interakce mezi procesem sdílení hmoty a reakčním mechanismem, což tvoří podstatu vytváření prostorových a disipativních struktur.
Laboratoř katalytických monolitických reaktorů
Sdílení hmoty
Výzkumná činnost je zaměřena na měření objemového součinitele přestupu hmoty kyslíku v aerovanách kapalinách. Měření mezifázové plochy, dílčích koeficientů přestupu hmoty a podélného promíchávání v obou fázích v plněných absorpčních kolonách. Návrh průmyslových tlakových absorbérů s chemickou reakcí. Návrh plněných destilačních kolon na základě absorpčních dat. Modelování extrakce, pertrakce a výměny iontů. Vývoj kyslíkové sondy pro měření velmi nízkých koncentrací kyslíku.
Systémové a procesní inženýrství
Výzkum je věnován problematice z oboru chemického systémového inženýrství, zejména matematickému modelování a simulaci patrových separačních kolon a složitým bilančním, simulačním a optimalizačním výpočtům chemických procesů a zařízení a vývoji chemicko-inženýrského programového vybavení.
|