Logo JIP [ Zpět ] [ Úvodní strana ] 
 

Ochrana životního prostředí

JIP - Papírny Větřní, a. s., historicky patřily mezi největší největší bodové znečišťovatele životního prostředí, především vypouštěním znečištěných odpadních vod do vod povrchových a emisemi SO2 do ovzduší. Tuto situaci bylo možné řešit jedině realizací technicky a finančně náročných projektů.

Obchvatný kanál

Na počátku 70. let byl vybudován nákladem cca 90 milionů Kč tzv. Obchvatný kanál, kterým byly veškeré odpadní vody ze závodu, splaškové vody obce Větřní a města Český Krumlov svedeny do místa, ve kterém se v budoucnosti počítalo s výstavbou biologické čistírny odpadních vod. Tímto opatřením se podařilo posunout místo vypouštění odpadních vod až za město Český Krumlov s příznivým dopadem na čistotu řeky Vltavy v oblasti historického a turisticky exponovaného jádra města.

Aby bylo možné postavit v oblasti již zmíněného místa vypouštění odpadních vod do řeky Vltavy na konci Obchvatného kanálu čistírnu odpadních vod, bylo nejprve nutné snížit produkci znečištění z papíren na třetinu. To se podařilo vybudováním nové prací linky sulfitové buničiny a navazující odpařovací stanice a rovněž odstavením výroby sulfátové buničiny. Investiční náklady dosáhly výše téměř 300 milionů korun.

Čistírna odpadních vod

K vlastní výstavbě biologické čistírny bylo však možno z důvodu velké finanční náročnosti akce (1 miliarda korun) přistoupit až v souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny Temelín, pro kterou bylo nutné zajistit velmi kvalitní vodu v řece Vltavě. Výstavba čistírny byla zahájena v roce 1985, dokončena a uvedena do zkušebního provozu byla v roce 1992. Do trvalého provozu byla čistírna uvedena v roce 1994.

Biologická čistírna odpadních vod Biologická čistírna odpadních vod Biologická čistírna odpadních vod Biologická čistírna odpadních vod


Plynofikace

V minulosti zcela nevyhovující situace ve znečišťování ovzduší byla vyřešena plynofikací závodové teplárny v roce 1994, která do té doby spalovala hnědouhelný prach s vysokým obsahem popelovin a síry. Přechodem na zemní plyn byla kromě eliminace emisí SO2 významně snížena produkce pevných odpadů dosud ukládaných na skládku.

Skládka tuhých průmyslových odpadů Lověšice

Současně s výstavbou čistírny odpadních vod byla vybudována zajištěná skládka tuhých průmyslových odpadů Lověšice (TPO), což umožnilo ukončit ukládání odpadů na do té doby používané nezajištěné skládky.

Ukončení výroby sulfitové nebělené buničiny

V září 2002 byla v JIP - Papírny Větřní, a.s., ukončena výroba sulfitové nebělené buničiny. Došlo tím ke značnému poklesu zatížení odpadních vod odtékajících z Větřní na čistírnu a k odstranění emisí SO2. V souvislosti s ukončením výroby sulfitové nebělené buničiny byla rozšířena neutralizační stanice odpadních vod ve Větřní. Uvedené ekologické aktivity společnosti a změny ve výrobě vedly k podstatnému snížení zatěžování životního prostředí, zejména ovzduší regionu a horního toku řeky Vltavy. V současné době společnost plní všechny limity stanovené orgány státní správy na úseku životního prostředí.

Obaly


[ Zpět ] [ Úvodní strana ]

Poslední modifikace: 10.5.2005
© 2000-2005 JIP - Papírny Větřní, a. s. webmaster@jip.cz