Předcházející      Další

Adheze fibroblastů na modifikovaném polyethylentereftalátu (PET)

 

 

 

Autor:             Helena Švomová

Ročník:           5.

Ústav:             Ústav inženýrství pevných látek 

Školitel:          Prof. Ing. Václav Švorčík, DrSc.    

 

 

 

Polymerní materiály jsou v současné době využívány v experimentální medicíně a klinické praxi. Vedle dalších aplikací se využívají jako nosiče při kultivacích kožního krytu. Biokompatibilitu polymeru lze významně ovlivnit např. metodou iontové implantace.

V práci je sledována adheze tkáňových buněk (fibroblastů linie 3T3) na modifikovaném polyethylentereftalátu (PET) metodou in vitro. Vzorky byly modifikovány vysoce energetickými ionty O+, N+a C+ (energie 190 keV, dávky 1x1013  - 3x1015 cm-2). Při sledování změn fyzikálně–chemických vlastností polymeru byla použita UV–VIS spektroskopie k určení konjugovaných dvojných vazeb vzniklých v polymerním řetězci. Goniometrickým měřením byl zjištěn kontaktní úhel destilované vody na povrchu polymeru, který souvisí s polaritou, která ovlivňuje biokompabilitu vzorku. Myší fibroblasty linie 3T3 byly naneseny na sterilizovaný PET a počet naadherovaných buněk na povrchu vzorků byl pro srovnání určen v Bürkerově haemocytometru a analýzou obrazu pomocí programu Lucia.

Modifikace PET zvyšuje množství i homogenitu adherujících tkáňových buněk. Zvýšená biokompatibilita povrchu PET je dávána do souvislostí se změnou chemické struktury polymeru, kdy dochází k jeho oxidaci, karbonizaci a tvorbě konjugovaných dvojných vazeb.