Teplotní stabilita iontově vodivých skel v soustavě Li2O-WO3-P2O5
Autor: Lukáš Grič
Ročník: 5.
Ústav skla a keramiky
Školitel: Dr. Ing. Martin Míka
Iontově vodivé materiály mají široké uplatnění např. v primárních a sekundárních bateriích, palivových článcích a elektrochemických senzorech, jako jsou třeba iontově selektivní elektrody. Velkou předností skelných iontových vodičů oproti krystalickým je izotropie jejich vlastností, absence fázového rozhraní a možnost kontinuální změny chemického složení.
Pro aplikace za vyšších teplot je důležitá znalost jejich teplotní stability. Po překročení transformační teploty dochází u tohoto typu skel obvykle k rekrystalizaci, což má většinou za následek zhoršení elektrické vodivosti a mechanické pevnosti. Proto bylo cílem práce sledování vlivu složení dobře iontově vodivých skel (10-4 S×m-1 při 25°C) v soustavě Li2O-WO3-P2O5 na jejich vysokoteplotní stabilitu.
Rekrystalizace připravených skel při teplotách 400-700°C byla sledována vysokoteplotní rentgenovou difrakční analýzou na difraktometru Brüker D8 vybaveném vysokoteplotní komůrkou. Růst krystalické fáze byl sledován při konstantní teplotě, jež byla předem určena diferenční termickou analýzou sledovaného skla.