Alternaria alternata
Synonymum: Alternaria tenuis
Taxonomické zařazení: Ascomycota, mitosporní zástupce řádu Dothideales
Způsob rozmnožování: Nepohlavně konidiemi.
Makromorfologické znaky: Kolonie na PCA po 7 dnech při 25 °C velké cca 40-50 mm v průměru, sametové až jemně vlnaté, tmavě černoolivově zbarvené, u některých kmenů zpočátku šedobílé. Spodní strana tmavě šedá až černá. Sporulaci podporuje vystavení kolonií záření blízkému UV.
Teplotní nároky: Optimum okolo 25-28 °C, minimum -5, maximum 36 °C.
Mikromorfologické znaky: Konidie se tvoří v řetízku na konci hyf, které se neliší od ostatních vláken. Konidie tmavě pigmentované, vícebuněčné, s příčnými i podélnými přehrádkami (zďovité), kyjovité nebo hruškovité, zužující se na vrcholu v krátký výběžek, obvykle 20-40 x 8-12 µm velké, na povrchu hladké nebo bradavčité.
Hlavní diagnostické znaky: Tmavě pigmentované zďovité konidie. Od zástupců podobného rodu Ulocladium se liší konidiemi, které jsou v mládí na bazi zaoblené, kdežto u zástupců rodu Ulocladium více zašpičatělé.
Výskyt a význam: Vyskytuje se velmi hojně na celém světě, a to na různých substrátech rostlinného původu včetně potravin a krmiv, a také v půdě. Může produkovat vysoce toxický metabolit AAT (Alternaria alternata toxin ) podobný fumonisinu, kyselinu tenuazonovou a dále řadu méně významných toxinů, např. alternariol. Patří mezi oportunní patogeny, způsobuje např. kožní léze.
Perokresba a fotografie:
Nákres s měřítkem (úsečka na nákresu znázorňuje vzdálenost 10µm):
Alternaria alternata CCF 2672 |
|
|
|
Alternaria alternata CCF 2672 |