Jednoduché výpočty

[ZPĚT na OBSAH]

Jak již bylo napsáno dříve, chceme-li něco spočítat, tak musíme napsat vzorec nebo rovnici do příkazového řádku (vstupní oblasti) uvozenou [> a příkaz zakončit buď středníkem ; nebo dvojtečkou :. Protože budeme pracovat s obecnými rovnicemi, kde se budou vyskytovat proměnné, začneme se zadáním číselné hodnoty proměnné:

 proměnná := výraz;  

Chceme-li znázornit číselnou hodnotu zlomku musíme napsat funkci evalf

Maple rozlišuje malá a VELKÁ písmena v označení proměnné. Pozor na záměnu znaku pro rovnost, znak := není to samé jako = (symbol = se užívá při testování rovnosti dvou výrazů např. při řešení rovnic). Jméno proměnné NESMÍ obsahovat mezeru a speciální znaky typu #$&*. Některá slova (Re, Pi, D, ...) jsou součástí vnitřního jazyka MAPLE a nelze je užít jako název proměnné.

Maple si pamatuje všechny výrazy, přičemž výraz bude vypočten, jakmile budou známy všechny hodnoty proměnných ve výrazu.

Pracovní plochu lze libolovně editovat a měnit hodnoty proměnných, přičemž přepočet skupiny oblastí (skupina je vymezena [ ), v které se nachází kursor, se provede při stisku ENTER. Následující a předchozí skupiny přepočteny nebudou, ale do paměti se uloží aktuální hodnoty proměnných. Toto může přinášet problémy při další editaci pracovní plochy. Proto se doporučuje vždy přepočítat celou pracovní plochu. Tím budou v paměti vždy aktuální hodnoty.

Přepočet celé pracovní plochy provedeme příkazem z MENU: Edit —> Execute —> Worksheet

Příkaz restart; způsobí vymazání vnitřní paměti MAPLE.

Vybrané aritmetické příkazy a základní matematické funkce

značení Maple význam
x+y součet
x-y rozdíl
x*y součin
x/y podíl
x^y nebo x**y mocnina
abs(x) absolutní hodnota
x! faktoriál
sqrt(x) nebo x^(1/2) druhá odmocnina
exp(x) exponenciální funkce
ln(x) nebo log(x) přirozený logaritmus
log10(x) dekadický logaritmus
sin(x) funkce sinus
cos(x) funkce cosinus
tan(x) funkce tangens
Pi Ludolfova konstanta