1.22 Druhá věta termodynamická
Druhá věta termodynamická říká, že
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
↓
Výsledek
b) nelze sestrojit cyklicky pracující tepelný stroj, který by převáděl veškeré dodané teplo na práci.
Řešení
Jedna z mnoha slovních formulací druhé věty termodynamické říká, že nelze sestrojit cyklicky pracující tepelný stroj, který by převáděl veškeré dodané teplo na práci. Tj., že nelze sestrojit perpetuum mobile druhého druhu.
V uvedené formulaci je podstatné slůvko "veškeré". Druhá věta zakazuje situaci uvedenou na obr. B, která není v rozporu s první větou termodynamickou. Bez slůvka "veškeré" by odpověď b) nebyla správně, neboť by se mohlo jednat o reálnou situaci (viz obr. C), kdy se část tepla převede na práci a část se předá chladnějšímu zásobníku, což není v rozporu s druhou větou termodynamickou.
Pro úplnost je na obr. A uvedeno zobrazení prepetua mobile prvního druhu, které je v rozporu s první větou termodynamickou.
Ve variantě d) není uvedeno "veškerou práci" a tudíž ji nelze označit jako správnou. Jedná se o situaci uvedenou na obr. C, která není v rozporu s druhou větou termodynamickou.
Ve variantě a) je uvedena slovní formulace Archimedova zákona.
Varianta c) rovněž není správná, neboť pro účinnost cyklicky pracujícího tepelného stroje platí
kde TA je teplota teplejšího zásobníku a TB je teplota chladiče. Zvýšení TB by vedlo ke snížení hodnoty rozdílu TA−TB a tudíž ke snížení účinnosti.