3
3.5. Výbušniny

Místa, kde se výbušniny mohou nacházet jsou: dělostřelecké střelnice, kontaminované mořské sedimenty, vrty, vymývací pole, spáleniště a TNT vypírací laguny. Typické výbušné kontaminanty nacházející se na mnoha místech jsou:

  • TNT Pikráty
  • RDX TNB
  • Tetryl DNB
  • 2,4-DNT nitroglycerin
  • 2,6-DNT nitrocelulosa
  • HMX AP
  • Nitroaromaty
  • Informace uvedené u SVOCs mohou být použitelné i pro mnohé z kontaminantů uvedených v této kapitole.

    Výraz "výbušné odpady" se vztahuje na propelanty, výbušniny a pyrotechnické materiály (PEP), které technicky spadají do širší kategorie energetické materiály. Tyto materiály jsou citlivé na iniciaci nebo samovolné uvolnění energie pokud jsou přítomny v dostatečném množství a vystavené stimulaci jako je teplo, šok, tření, chemická nekompatibilita nebo elektrostatický výboj. Každý materiál reaguje na výšeuvedené stimulace jinak. Všechny hoří ale výbušniny a propelanty mohou za určitých podmínek vybuchovat. Výbušniny jsou klasifikovány jako primární nebo sekundární podle své citlivosti na iniciaci. Primární výbušniny, které zahrnují azid a styfnát olova, jsou vysoce citlivé k iniciaci. Primární výbušniny bývají označovány jako iniciační (roznětkové) výbušniny, protože mohou být používány k roznícení sekundárních výbušnin.

    Sekundární výbušniny, které zahrnují TNT, cyklo-1,3,5-trimethylen-2,4,6-trinitramin (RDX nebo cyklonit), vysokotající výbušniny (HMX) a tetryl převažují ve vojenských prostorech nad primárními výbušninami. Protože jsou určeny pro to, aby explodovaly pouze za určitých specifických podmínek, jsou sekundární výbušniny často používány jako hlavní nálož nebo "bolstering explosives". Sekundární výbušniny mohou být nepřesně děleny na "odlévatelné", které jsou založeny na TNT, a plastické, které jsou založeny na pojivu a krystalických výbušninách jako RDX. Sekundární výbušniny mohou být také klasifikovány podle jejich chemické struktury jako nitroaromaty (např. TNT) a nitraminy (mezi ně patří RDX). V nitroaromatech jsou NO2 skupiny vázány na aromatický kruh, v nitraminech na dusíkový atom.

    Propelanty zahrnují jednak raketová paliva jednak slože do nábojů. Většina raketových paliv patří mezi komposity založené na polymerním (kaučukovém) pojivu, chloristanu amonném (AP) jako oxidantu a práškovitém hliníku (Al), nebo komposity založené na esterech kyseliny dusičné - obvykle nitroglycerin (NG), nitrocelulosa (NC) aj. Pokud je použito pojivo, je jím obvykle isokyanátem modifikovaný polyester nebo polyether. Některé propelanty obsahují modifikátory hoření (zpravidla oxidy olova). Slože do nábojů (střeliva) jsou buď jednosložkové (NC), dvousložkové (NC a NG) nebo třísložkové (NC, NG a NQ /nitroguanin/). Některé novější nížezraňující nábojové propelanty obsahují pojivo a krystalické výbušniny.

    Pyrotechnické materiály zahrnují světlice, signální rakety, dýmovnice (barevné, bílé), tracery, zpožďovače zapalování, zápalnice a bleskovice. Pyrotechnické materiály se obvykle skládají z anorganického oxidovadla, kovového prachu a pojiva. Světlice obsahují dusičnan sodný, hořčík a pojivo, signální rakety obsahují dusičnany barya, stroncia případně jiných kovů. V oblastech kontaminovaných výbušnými odpady musí být realizována bezpečnostní opatření aby se vyloučila iniciace. Celá tato oblast je upravena zvláštními předpisy. Práce, vzorkování a bezpečnostní a zdravotní plány pro prostory kontaminované výbušninami by měly zahrnovat bezpečnostní opatření, která nejsou součástí práce a vzorkování na jiných místech.

    Nejdůležitější bezpečnostní opatření je minimalizace expozice, která vyžaduje minimalizaci počtu pracovníků vystavených risikovým podmínkám, doby trvání expozice a míře risika.


    Předchozí strana

    Následující strana