1.3.7 Hessův zákon

Na základě reakčních entalpií následujících reakcí při 25 °C
R1: C(s) + O2(g) = CO2(g)                    Δ1 = −393,7 kJ/mol
R2: S(s) + O2(g) = SO2(g)                     Δ2 = −297,3 kJ/mol
R3: CS2(l) + 3 O2(g) = CO2(g) + 2 SO2(g)      Δ3 = −1109.5 kJ/mol
vypočítejte slučovací entalpii CS2(l) při 25 °C.

Výsledek

121,2 kJ/mol

Postup

Buď vyjádříme slučovací entalpii CS2 z R3, použivše slučovací entalpie ostatních látek z R1 a R2, nebo zkombinujeme reakce tak, abychom dostali slučovací reakci CS2.

Audio

tabule/p3-7.1.gif tabule/p3-7.2.gif tabule/p3-7.3.gif

Můžeme postupovat dvěma způsoby. V prvním vypočteme slučovací entalpii sirouhlíku z rovnice 3. K tomu potřebujeme znát slučovací entalpie všech ostatních látek účastnících se této reakce. V druhém případě vyjdeme z definice slučovací reakce a rovnice ze zadání kombinujeme tak, abychom jejich kombinací získali požadovanou slučovací rovnici.
Na rovnici R3, kde vystupuje sirouhlík, aplikujeme Hessův zákon – entalpie reakce se vypočte jako rozdíl standardních slučovacích entalpií produktů a výchozích látek násobených příslušnými stechiometrickými koeficienty. Kyslík je prvek a slučovací entalpie prvků je nulová. Reakce R1 je slučovací reakce CO2 a reakce R2 je slučovací reakce SO2.
Vyjdeme ze slučovací reakce sirouhlíku = R4. Tuto reakci se pokusíme získat lineární kombinací z rovnic, které máme k dispozici v zadání příkladu. Stejnou kombinaci, kterou jsme uskutečnili s rovnicemi, pak aplikujeme na reakční entalpie těchto reakcí a získáme reakční entalpii slučovací reakce sirouhlíku tj. ΔHsl°(CS2)