1.4.6 Změna entropie při adiabatickém směšování

Dva moly vody o teplotě 350 K byly adiabaticky smíchány při stálém tlaku s jedním molem vody o teplotě 290 K. Vypočtěte celkovou změnu entropie doprovázející tento děj. Předpokládejte, že molární tepelná kapacita vody Cp,m° = 75,25 J K1 mol1 je nezávislá na teplotě.

Výsledek

ΔS = 0,8677 J K1 (výsledná teplota při směšování T = 330 K)]

Postup

Nejprve spočítejte výslednou teplotu (kalorimetrická rovnice). Změna entropie je součtem změn entropie dvou dějů: ohřevu jedné části a ochlazení druhé části. (Nepleťte s ideální směšovací entropií, která se týká směšování různých látek při stejné teplotě!)

Audio

tabule/p4-6.1.gif tabule/p4-6.2.gif

Adiabatický děj za konstantního tlaku. Je třeba vypočítat výslednou teplotu po smíšení teplé a studené vody T, na které se systém ustálí. Provedeme bilanci entalpií (teplo vyměněné za konstantního tlaku), když víme, že celková změna entalpie je nulová (adiabatický děj).
Celková změna entropie bude součtem změny entropie související s ochlazením teplejší vody a změny entropie doprovázející ohřátí chladnější vody na výslednou teplotu T. Při výpočtu se nesmí objevit příspěvek směšovací entropie!!!!! Nejedná se o pravé směšování dvou či více látek. Molekuly vody teplejší i chladnějčí jsou stejné částice a po smíšení nelze určit, zda částice pochází z první nebo z druhé vody.