6.2.7 Hydrolýza a pH roztoků solí silných kyselin a slabých zásad

Vypočítejte stupeň hydrolýzy a pH vodných roztoků solí silné kyseliny a slabé zásady o koncentraci 0,1 a 0,01 mol/dm3, jejichž disociační konstanta má hodnotu KBOH = 103, 107, 1010, 1014. Výpočet provádějte pro teplotu 25 °C a jako standardní stav uvažujte ideální roztok o koncentraci = 1 mol/dm3 při t = 25 °C. Iontový součin vody má při uvedené teplotě hodnotu Kv = 1 . 1014. Předpokládejte jednak ideální chování všech složek ($..$ = 1) a jednak platnost limitního Debyeova-Hückelova vztahu (A = 1,1762( dm3/  mol)1/2).

Výsledek

Viz tabulka v Řešení tohoto příkladu.

Řešení

Soli slabé zásady a silné kyseliny jsou silné elektrolyty – ve vodném roztoku jsou převážně přítomny ve formě iontů. Kationty slabé zásady musí být přitom v rovnováze s nedisociovanými molekulami příslušné zásady; proto reagují s vodou, přičemž uvolňují hydroxoniové ionty

displaymath

Ve výrazu pro rovnovážnou konstantu této reakce

displaymath

můžeme aktivitu vody považovat za jednotkovou a tuto rovnovážnou konstantu budeme označovat jako hydrolytickou konstantu Kh

displaymath

Hydrolytickou konstantu vyjádříme pomocí disociační konstanty slabé zásady a dostaneme

displaymath

Protože sůl BA je zcela disociována, je počáteční koncentrace iontů B+ rovna analytické koncentraci soli, cpoč a pro látkovou bilanci reakce (6.26) platí

displaymath

kde β značí stupeň hydrolýzy. Za předpokladu ideálního chování roztoku ($..$ = 1) můžeme nahradit aktivity relativními koncentracemi a dosadit do rovnice (6.28)

displaymath

Při malých hodnotách stupně hydrolýzy ($..$) je možno zanedbat β ve jmenovateli rovnice (6.30). Tak získáme zjednodušený vztah

displaymath

V některých případech (koncentrovanější roztoky, velmi malá hodnota KBOH - viz tabulku vypočtených hodnot) nelze tuto aproximaci přijmout a pak při výpočtu užíváme stupeň hydrolýzy získaný řešením kvadratické rovnice (6.30)

displaymath

Výpočet pH provedeme podle rovnice

displaymath

která vychází ze vztahu (6.29). Pro přibližný výpočet pH lze použít zjednodušenou modifikaci

displaymath

Vypočtené hodnoty stupně hydrolýzy a pH jsou pro případ ideálního chování uvažovaných roztoků shrnuty v tab.6.3 (hodnoty β, získané přesným výpočtem podle vztahu (6.32), jsou opět značeny hvězdičkou).

Vypočtené stupně hydrolýzy a pH

displaymath

Pokud bychom uvažovali neideální chování vodných roztoků uni-uni valentní soli, dostáváme v případě generalizovaných závislostí pro aktivitní koeficienty stejný stupeň hydrolýzy jako v případě ideálního chování. To vyplývá ze skutečnosti, že ve vztahu (6.28) se vyskytují aktivitní koeficienty γH3O+ a γB+ v poměru. Aktivitní koeficient hydroxoniového iontu se však projeví při výpočtu pH! Jestliže stanovíme hodnotu γH3O+ podle Debyeova-Hückelova vztahu, kdy platí pro uni-uni valentní sůl I = cpoč, pak k hodnotám pH vypočteným podle (6.33) a (6.34) je nutno připočítat v našem případě hodnoty 0,1615 v případě koncentrace soli c = 0,1 a hodnotu 0,0511 v případě roztoku o koncentraci c = 0,01 mol/dm3. To znamená, že v prvním řádku tab.6.3 by v případě reálného chování byly hodnoty pH = 6,1615 a pH = 6,5511.

Z tabelovaných hodnot je patrné, že ve velké většině případů lze použít přibližného výpočtu. Při hodnotách KBOH < 1010 (viz poslední řádek tabulky) jsou již chyby způsobené touto aproximací příliš velké.

Pro hydrolýzu soli slabé kyseliny a silné zásady lze obdobným postupem odvodit vztahy

displaymath