back theme
theme image
Témata disertačních prací doktorského studijního programu

vypsané ústavem pro studenty přijímané v roce 2012
Doktorský studijní program: P2906
Chemie a technologie potravin

Obor: 2901V013 Technologie potravin

Vývoj postupů pro zpracování mleziva
Školitel:doc. Ing. Ladislav Čurda, CSc.
Anotace:
Mlezivo je vydatným zdrojem biologicky aktivních látek, např. imunoglobulinů, laktoferinu, růstových faktorů, cytokinů nebo oligosacharidů. Cílem práce bude navrhnout a ověřit nejvhodnější postupy získávání, uchování a dalšího zpracování mleziva do formy doplňků stravy nebo potravin. Postupy budou vybrány s ohledem na zachování maxima biologicky aktivních látek. Součástí práce bude rovněž návrh metod pro sledování významných složek mleziva a jejich změn při zpracování.


Vliv hydrokoloidů na koloidní stabilitu a funkční vlastnosti tekutých mléčných výrobků
Školitel: doc. Ing. Jiří Štětina, CSc.
Anotace:
Receptura řady tekutých mléčných výrobků zahrnuje aditivní hydrokoloidy, jejichž účelem je především modifikovat texturu anebo zvýšit koloidní stabilitu výrobku. V některých případech aditivní hydrokoloid představuje rozpustnou vlákninu a zvyšuje tak zdravotní benefit výrobku. Hydrokoloidy zvyšují viskozitu a výrobky pak vykazují reologické vlastnosti nenewtonských kapalin. To přispívá ke zlepšení sedimentační stability a ovlivňuje senzorické a funkční vlastnosti výrobku, jako je například pěnivost a stabilita pěny. Současně některé hydrokoloidy zlepšují koloidní stabilitu mléčných bílkovin a tukových kuliček při tepelném ošetření výrobku zvýšením odpudivých interakcí koloidních částic. Zvýšená dávka hydrokoloidu ovšem může vést k destabilizaci systému a k separaci fází. Cílem práce bude charakterizace vlivu vybraných hydrokolidů na reologické vlastnosti a koloidní stabilitu tekutých mléčných výrobků při tepelném ošetření a během skladování.

Analýza a interpretace reziduí organických látek z neolitu
Školitel:prof. Ing. Vladimír Filip, CSc.
Školitel specialista: doc. PhDr. Ivan Pavlů, DrSc.
Anotace:
Archeologie využívá metod řady vědních oborů včetně chemie, které mohou rozšířit její poznání, a následně pomoci interpretovat nálezy. Za příznivých podmínek se uchovávají rezidua organických látek typu lipidů, sterolů, terpenů a jejich degradační produkty. Téma se bude zabývat analýzou a interpretací nálezů organických látek dochovaných v kontextu archeologických nálezů z neolitu, mj. na površích artefaktů, nádob, případně ve vrstvách zeminy z povrchových vrstev těchto nálezů.

Tenzidy na bázi polykarboxylátů
Školitel: prof. Ing. Jan Šmidrkal, CSc.
Anotace:
Do pracích prostředků jsou nejvhodnější biologicky rozložitelné tenzidy vyrobené z obnovitelných surovin. Vhodné vlastnosti mají polykarboxyláty. Téma práce bude syntéza tenzidů na bázi polykarboxylových kyselin, stanovení jejich fyzikálně-chemických a aplikačních vlastností a návrh receptury ekologického pracího prostředku.

Mechanismus vzniku esterů chlorpropandiolů dichlorpropandiolů a glycidolu
Školitel: prof. Ing. Jan Šmidrkal, CSc.
Anotace:
Estery chlorpropandiolů dichlorpropandiolů a glycidolu jsou známy jako sloučeniny které mají kancerogenní účinky a genotoxické účinky Jsou to procesní kontaminanty vznikající během deodorace rostlinných olejů. Téma práce bude syntéza řady esterů 2-chlorpropandiolu, 3-chlorpropandiolu, 1,2-dichlorpropan-3-olu , 1,3-dichlorpropan-2-olu a glycidolu a studium mechanismu jejich vzniku při deodoraci rostlinných olejů. Nová témata budou zveřejněna v lednu 2012.

Informace o příjmacím řízení a přihláška

aktualizováno 23.10.2012